Quantcast
Channel: Árnyékoló - Waremagyarország Árnyékolástechnika
Viewing all articles
Browse latest Browse all 14

Nappalifény-terelő zsalúziák

$
0
0

Ideális olyan épületek számára, amelyeknél nem lehetséges a külső árnyékolás, azonban szükséges a lehető legjobb hőszigetelés. A tükröződő lamellák nyitott lamellaállás esetén a nappali fényt a helyiség mennyezetére terelik és így biztosítják a teljes helyiség természetes és tükröződésmentes megvilágítását.

A nappalifény-rendszereknek elsősorban az a feladatuk, hogy a szabadban vagy az ablak közelében rendelkezésre álló nappali fényt bejuttassák az épületbe annak érdekében, hogy az épületet napközben minél tovább elégséges mértékben meg lehessen világítani mesterséges fény nélkül.

Munkahelyek – főleg ha képernyővel dolgoznak – ergonomikus megvilágítása esetén azonban a nappali fény használata mellett feltétlenül szükséges az is, hogy a megvilágítandó terek termikusan és vizuálisan is kényelmesek legyenek. Ezért azoknak a nappalifény-rendszereknek, melyeket speciálisan függőleges homlokzati nyílásokban (ablak, dupla homlokzat, kötött ablak) való használatra szánnak, a következő teljesítményékre kell képesnek lenniük:
- szabályozható nappalifény-felhasználás
- tükröződés elleni védelem a képernyős munkahelyekhez
- kapcsolat a külvilághoz
- védelem a nyári hőség ellen

A nappali fény nappalifény-terelő zsalúziák által történő terelésének elve

A WAREMA nappalifény-terelő zsalúziák olyan nappalifényrendszerek, melyek eleget tesznek ezen követelményeknek.

 

Szabályozható nappalifény-felhasználás
A WAREMA nappalifény-terelő zsalúziák mechanikai felépítésüket tekintve összehasonlíthatók a klasszikus redőnyökkel, kivéve a lamellákat. Ezek tükörfényes felületű, eloxált alumíniumból készülnek, melynek felülete speciális utókezelési eljárásoknak köszönhetően – típustól függően – akár 93%-os teljes fényvisszaverési fokra is képes. Ezen lamellák geometriája, valamint osztása, azaz a lamellák távolsága speciálisan az optimális nappalifényterelésre szolgál.

Az egy lamellára eső összes fény visszaverése úgy történik, hogy a fölötte lévő lamellát nem világítja meg. Ez lehetővé teszi, hogy a redőnyre eső összes fényt fel lehessen használni a helyiség megvilágítására.

A vízszintes és függőleges határsugár visszaverése

A szórt nappali fény intenzitása a zeniten a legnagyobb (100%), és a horizont irányába csökken (30%). Azonban a meredeken beeső zenitfény függőleges elrendezésű épületnyílások esetén nem jut be a helyiség mélyére, viszont az ablak környékét túlzottan megvilágítja, míg a helyiség távolabbi részeit a sokkal kevésbé intenzív, vízszintesen beeső fénysugarak elégtelen mértékben világítják meg. Ezért megéri az intenzív zenitfényt elterelni, és a helyiség távolabbi részeinek megvilágítására használni. Az ablakhoz közel eső területek megvilágítására pedig csak a lapos szögű fénysugarakat használni.

 

30°-os geometria
Ezt érhetjük el a WAREMA nappalifény-terelő zsalúziák úgynevezett 30°-os geometriájával. Ha két egymás fölötti lamella jobb és bal oldali külső peremét összekötjük egymással, akkor egy olyan egyenest kapunk, amely 30°-os szöget zár be a vízszintessel. Innen a 30°-os geometria elnevezés.

A 30°-os fényterelő lamellák geometriája

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a redőny minden olyan sugarat, amely _ 30° szögből esik a redőnyre, elterel, és a mennyezeten át a helyiség távolabbi részeibe vezet. A redőny a laposabb szögben beeső sugarakat részben eltereli, részben beengedi. A redőny csak a nagyon lapos szögben beeső, csekély intenzitású fényt engedi be elterelés nélkül, így gondoskodik a külvilághoz való kapcsolatról az ablak közelében lévő területek tükröződésmentes megvilágításakor.

 

Tükröződés elleni védelem a képernyős munkahelyekhez
Közvetlen napsugárzás esetén főleg a képernyővel dolgozó munkahelyeken szükséges korlátozni a beeső fénymennyiségét anélkül, hogy túlságosan elsötétítenénk a helyiséget. A WAREMA nappalifény-terelő zsalúziák ezért képernyőre optimalizált kivitelekben (TLT) is kaphatók. Ezeknél a kiviteleknél a redőny két részre van osztva: a fényterelő tartományra és a tükröződés elleni védelmet szolgáló tartományra. Leengedett állapotban mindkét rész zárva van. A lamellák elforgatásakor először a felső rész nyílik – az alsó zárva marad. Ez a helyzet a látómezőben optimális tükröződés elleni védelmet biztosít. A felső részen keresztül a nappali fény bejut a helyiségbe. Ha a lamellákat még tovább fordítjuk, akkor az alsó rész nyílik (ez szórt ég esetén ajánlott), a felső rész pedig befelé zár.
Ez a kényelmes dupla Raffstore árnyékoló lehetővé teszi a két lamellaterület egymástól függetlenül történő elforgatását, mivel a két területet külön motor vezérli. Tulajdonképpen két egymás fölött lévő redőnyről van szó.

A képernyőhöz optimalizált nappalifény-terelő zsalúziák elve

 

Kapcsolat a külvilághoz
Speciális perforációk segítségével lehetséges a külvilághoz való kapcsolat biztosítása zárt lamellák, azaz aktivált tükröződés elleni védelem mellett is. A perforáció nyílásainak átmérője és egymástól való távolsága úgy van kiszámolva, hogy a perforáció már kis távolságból sem látható. Így a lamellák átlátszónak látszanak, és a perforáció típusától függően 8,16% és 27,9% közötti fényáteresztési fokkal rendelkeznek. Egyedi perforációk kérésre.

A féloldalas perforáció különösen hatékony a 30°-os geometriával együtt alkalmazva. Ennél a perforációtípusnál a lamellának csak a hátsó, a helyiség felé néző része van perforálva. Az elülső, nem perforált lamellarész a közvetlenül beeső napsugarakat célzottan visszaveri, így megakadályozza a közvetlen, vakító napfényt. A hátsó, perforált lamellarész biztosítja a külvilághoz való kapcsolatot.

Teljesen zárt lamellák esetén a nem perforált lamellaterületek majdnem teljesen eltakarják az alattuk lévő lamellák perforált területeit, így vízszintes napfény esetén is optimális tükröződés elleni védelmet nyújtanak.

A féloldalasan perforált lamellák működési módja

 

Hőség elleni védelem
A nappalifény-rendszerek esetén főleg a nyári hónapokba fennáll az a veszély, hogy túl sok fény (sugárzás) jut a helyiségbe. A helyiség elnyeli a sugárzást, amely hosszúhullámú infravörös sugárzássá alakul, és túlzott mértékben felmelegíti a helyiséget (üvegházhatás).

A WAREMA nappalifény-terelő zsalúziák esetén a lamellaszög állításával meg lehet változtatni a fényáteresztés (beeső fény) fokát, így azt a felhasználó saját egyéni igényei szerint állíthatja be.

A nagymértékben tükröző lamellák alig nyelnek el sugárzást, inkább visszaverik, így a nem kívánatos sugarak visszaverődnek az üvegről, és nem melegítik fel a helyiségét.

Ez azt jelenti, hogy a lamellák állításával nemcsak a fényáteresztés fokát lehet változtatni, hanem a nappalifényrendszer és az üveg összes áteresztett energia fokát is [gf]. A beállítási tartomány kiterjedése: az üveg (redőny fent) g-értéke, míg a redőny teljesen zár. Mivel a maximálisan elérhető g-érték nagyban függ az üvegtől – főleg belső rendszerek esetén -, ebben a dokumentációban nem adunk meg maximálisan elérhető g-, ill. FC-értékeket.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 14